יום שבת, 12 באוקטובר 2013

מתיונין

מתיונין Methionine

מתיונין הינה חומצת אמינו חיונית, כלומר שכופנו אינו מסוגל לייצרה לבדו, לכן צחיתוה בדיאטה היומית. המתיונין מספקת גופרית ותרכובות אחרות הנדרשות לגופנו לחילוף החומרים וצמיחה תקינים. מתיונין שהייכת לקבוצת חומרים הנקראת ליפוטרופיים (lipotropics), אליו הם חומרים כימיים המסייעים לתהליך ניצול השומנים  בכבד. גורמים נוספים אחרים המשתייכים לקבוצה זו הם: כולין, אינוזיטול וטרימתילגליצין (trimethylglycine).
אנשים הסובלים מאיידס יש רמות נמוכות של מתיונין. מחקר ראשוני הראה כי מתיונין (שישה גרם ליום) עשוי לשפר את זכרון זיכרון אצל אנשים עם ניוון מערכת עצבים הקשורה לאיידס.
מחקרים ראשוניים אחרים הראו כי מתיונין (5 גרם ליום) עשוי לעזור לטפל בכמה תסמינים של מחלת פרקינסון. עם זאת, צורה נוספת של מתיונין, אס-אדנוזילמטיונין (S-adenosylmethionine), עלולה להחמיר את הסימפטומים של מחלת הפרקינסון.
מרבית האנשים צורכים דיי הצורך מתיונין באמצעות דיאטה ממוצעת. צריכים נמוכה יותר במהלך ההריון קשורה עם מומים בצינור עצביים ביילודים, אך המשמעות של זה  עדיין אינה ברורה.
מחקרים בבעלי חיים מראים כי תזונה עשיר במתיונין, ללא ויטמיני B (חסר) עלולה להגביר את הסיכון לטרשת עורקת (התקשות העורקים) ע"י הגברת רמות הכולסטרול ותרכובת ההומוציסטאין. רעיון זה עדיין לא נבדק בבני אדם. צריכה מוגזמת של מתיונין, יחד עם הצריכה מספקת של חומצה פולית, ויטמין B6, ויטמין B12, יכולה להגדיל את המרת המתיונין להומוציסטאין חומר קשור למחלות לב ושבץ. גם בהיעדר או מחסור בחומצה פולית, ויטמין B6, או ויטמין B12, מינון ענקי של מתיונין (שיבעה גרם ליום) כבר נימצא כגורם לעלייה ברמות ההומוציסטאין בדם.
מקורות בתזונה למתיונין: בשר, דגים, מוצרי חלב והם כולם המקורות הטובים של מתיונין. צמחונים יכול לקבל מתיונין מדגנים מלאים, אבל שעועית הן מקור דל יחסית של חומצת אמינו זו.

לסיכום המתיונין מספקת גופרית ותרכובות אחרות הנדרשות לגופנו לחילוף חומרים וצמיחה תקינים. משפרת את הזיכרון אצל אנשים עם ניוון מערכת עצבים הקשורה לאיידס.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה