יום שבת, 19 במרץ 2016

נחיצות החלבונים לגופנו ולבניית השרירים

כשאתה קם בבוקר ומסתכל על עצמך במראה. לכאורה אתה רואה אותה דמות שראיתה אתמול ותראה מחר. אבל למעשה, זה אינו בדיוק אותו אדם, שכן המרכיבים של גופו התחלפו - מולקולות גופו היום אינן זהות לאלו של אתמול וגם לא לאלו של מחר.

מה תפקידי החלבונים בגופנו

1. בניית רקמות חדשות והחלפת רקמות ש"יצאו משימוש" או שניזוקו.
2. בניית גופי-חיסון הלוחמים בזיהומים.
3. הובלת המזון והחמצן בדם, אל התאים ומהם.
4. ויסות מאזן המים, החומצות והבסיסים בגוף.
5. ויסות התהליכים הכימיים והפיזיים הקרויים "חילוף החומרים", שהוא - "שריפת" המזון והפיכתו לאנרגיה.
ועוד...

אלפי חלבונים שונים מצויים בכל תא, והם ממלאים תפקידי מפתח. והנה, למרות שחלבונים נחשבים לאבני הבניין של התא, אין הם יציבים כפי שניתן היה לצפות.
לכל אחד מהחלבונים שבתאים תוחלת חיים משלו, מספר שעות ואף דקות אחדות בלבד. תחלופת החלבונים בגוף היא צורך חיוני ממדרגה ראשונה.

חלבונים פגומים נוצרים בגוף ללא הרף. קרינת השמש ובעיקר הקרינה העל-סגולה, זיהום האוויר ומרכיבים שונים במזון - כל אלה עלולים לפגוע בחומר הגנטי של התאים ולגרום למוטציות המביאות ליצירת חלבונים פגומים.
פגיעה בחלבונים עלולה לגרום להפרעה בתפקודם ולעתים אף להוציא את התא מכלל פעולה. חייבת, אם כך, להיות בתא, מערכת המסוגלת לזהות את החלבונים הפגומים ולסלקם ביעילות.

יש מצבים נוספים המחייבים פירוק חלבונים. למשל, במצב של רעב לאחר שהגוף ניצל את כל מלאי הסוכר הזמין, או במחלת הסוכרת, כשהסוכר אינו זמין לתאים בגלל מחסור באינסולין. במצבים כאלה הגוף נאלץ לפרק חלבונים כדי לספק לעצמו את האנרגיה הדרושה. פירוק חלבונים נדרש גם בכדי לאפשר התרחשות תהליכים חיוניים. למשל, בתהליכי התמיינות תאים הקורים בשלבים שונים של התפתחות העובר, תאים על חלבוניהם מושמדים כתנאי להיווצרות איברים מסוימים.

מהן חומצות אמינו?

חומצות אמינו (amino acid) הינן תרכובת אורגנית (organic מציין תרכובות כימיות שמכילות פחמן, המצויות בכל המערכות החיות). המכילה קבוצה אמינית וקבוצה הידרוקסילית.

חומצות אמינו מהוות את אבני הבניין של חלבונים. פירוק החלבונים המצויים בגוף מביא לשחרור חומצות האמינו הבאות: איזולויצין, אלנין, אספרגין, ארגינין, גלוטמין, גליצין, היסטידין, ולין, חומצה אספרטית, חומצה גלוטמית, טירוזין, טריפטופן, לויצין, ליזין, מתיונין, סרין, פנילאלנין, פרולין, ציסטאין, ציסטין, תראונין.
הגוף מסוגל לסנתז חלק מחומצות אמינו אלה; את האחרות - חומצות אמינו חיוניות - חייבים לקבל מן המזון. 

חומצות אמינו חיוניות (essential amino acid) חומצת אמינו החיונית לצמיחה והתפתחות תקינה, ושהגוף אינו מסוגל לסנתז אותה בעצמו, ומקבל אותה ממזונות עתירי-חלבון כמו ביצים ומוצרי חלב.
ישנן כ- 9 חומצות אמינו חיוניות: איזולויצין, היסטידין, ולין, לויצין, ליזין, טריפטופן, מתיונין, פנילאלנין ותראונין.

חומצות האמינו לפי מידת חיוניותן בגוף:
חומצות אמינו חיוניות.
חומצות אמינו חיוניות בתנאים מיוחדים.
חומצות אמינו מיוצרות בגוף בצורה מספקת. 

איזולאוצין, לאוצין, ואלין, ליזין, תראונין, מתיונין, פנילאלנין, טריפטופאן, היסטדין, ציסטאין, ארגינין, טירוזין, סרין, גליצין, אלאנין, חומצה אספרטית, אספאראגין, חומצה גלוטמית, גלוטמין, פרולין.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה