יום שבת, 12 באוקטובר 2013

טאורין

טאורין Taurine

חומצת האמינו טאורין נמצאת בריכוזים גבוהים בתאי הדם הלבנים, שרירי השלד, מערכת עצבים מרכזית, כמו גם בשריר הלב. במבוגרים, אך לא ילדים, יכולה להיות מיוצרת מחומר מחומצת האמינו מתיונין ו\או מציסטאין בכבד. ויטמין B6 נחוצה לתהלכים אלה על מנת להצליח.
טאורין היא חומצת אמינו המכילה גופרית, שיש לה פונקציות עם חומצת אמינו: גליצין וחומצת גמא-אמינובוטירית כמשדרת המעכבת תגובה עצבית (neuroinhibitory). בעוד שלטאורין אין קודון גנטי ולא משולבת בחלבונים ובאנזימים, חיונית לתפקיד בחילוף חומרים של חומצות המרה. טאורין היא מצויה האחת מהחומצות, החומצות המרה הנפוצים ביותר שבו היא משמשת chenodeoxychloic ל-emulsify שומנים תזונתיים במעיים, ושיפור תפקוד מערכת העיכול.
זהו מרכיב מרכזי במיצי המרה, אשר בתורו נחוץ לעיכול שומן, ספיגת ויטמינים המסיסים בשומן (כגון: ויטמיני A, E, D, K וקרוטנואידים), כמו גם בשמירה על רמות כולסטרול בסרום. (משולבת בחומצת chenodeoxychloic החומצות המרה, המתחלבים את השומנים שאנו אוכלים בתזונה). משמשת גם בניצול נכון של המינרלים אשלגן, סידן ונתרן בגופנו, ולשמירה על שלמות קרום התא. הטאורין חשבה ומסייעת כנוגדת חרדה, היפראקטיביות, תפקוד מוח לקוי ואפילפסיה. טאורין, יחד עם המינרל  אבץ, נדרשים לבריאות העין.
מחסור עלול לפגוע בראייה והבעיות בחילוף חומרים של שומן עשויה להופיע, ותאוריה קיימת שזה עשוי גם להיות מעורב בהתפתחות מחלת האפילפסיה.
טבעונים שהשיאטה שלהם היא ללא ביצים או מוצרי חלב עשויים להגיע למצבי חשר. אך לרוב יש מספיק בגופנו שכן הגוף יכול לייצרה. ילדים עם תסמונת דאון עשויים להפיק תועלת מהשימוש בטאורין, נשים לסרטן השד, כמו גם אנשים עם הפרעות מטבוליות, שכן הפרעות מטבוליות יכולות לגרום לאובדן של חומר מזין זה דרך שתן. חולי סוכרת יכולים ליהנות גם מחומר מזין זה, שכן מחלה זו מגבירה את הצורך בטאורין.
מקורות לטאורין בדיאטה: טאורין נמצאת בעיקר בבשר ודגים. פרט לתינוקות, גוף האדם הוא מסוגל לעשות טאורין מציסטאין-חומצה אמינית אחרת. שמרי הבירה, מוצרי חלב, ביצים, דגים, בשר, (מיץ מרה?!), פירות ים.

לסיכום: הטאורין נחוצה לעיכול שומן, ספיגת ויטמינים המסיסים בשומן, שמירת רמות כולסטרול בסרום – איזון, שמירה על שלמות קרום תא.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה