יום שבת, 12 באוקטובר 2013

חומצה גלוטמית Glutamic acid | גלוטמט

חומצה גלוטמית Glutamic acid | גלוטמט glutamate

לחומצה הגלוטמית השפעה של הנוירוטרנסמיטר מעורר הנפוץ ביותר (מגרה) במערכת העצבים המרכזית, יש השפעות המגנה על שריר הלב אצל אנשים הסובלים ממחלת לב.

חומצה גלוטמית (גלוטמט) היא חומצת אמינו המשמש לבניית חלבונים. בנסיבות רגילות, בני אדם מסוגלים לעמוד בדרישות הגופניות לגלוטמט אם מהדיאטה או ע"י שהיא מומרת  ממולקולות מקדמות אחרות. גלוטמט הינו מוליך עצבי (neurotransmitter) מעורר הנפוץ ביותר במערכת העצבים המרכזית.
הנוזל המיוצר ע"י בלוטת הערמונית (בלוטת הפרוסטטה) מכיל כמויות ניקרות של חומצה גלוטמית, וחומצת אמינו זאת עשויה לשחק תפקיד חשוב בתפקודה התקין של בלוטת הערמונית. התסמינים בגדלה שפירה של בלוטת הערמונית (BPH) משתפרים לאחר מתן תוספת של חומצה גלוטמית.
לחומצה גלוטמית עשויה להיות השפעות המגנות על שריר הלב באנשים הסובלים ממחלת לב. זריקות תוך ורידיות של חומצה גלוטמית (כמו: מונוסודיום גלוטמט) הוכחו כעשויים להגדיל את הסיבולת בעת פעילות גופנית ותפקוד לב באנשים עם תעוקת לב יציבה (אנגינה פקטוריס).
שרשרת הצד של חומצה גלוטמית, כמו זה של חומצה אספרטית, מכילה קבוצת קרבוקסיל (carboxyl).
מקורות במזון לחומצה גלוטמית: רוב הזונות בדיאטה שלנו אשר מכילים חלבונים מכילים גם חומצה גלוטמית. בשר, עוף, דגים, ביצים, מוצרי חלב, ומזונות עתירי חלבון צמחי.
השימוש בחומצה גלוטמית לרוב ללא תופעות לוואי אצל הרוב המכריע של אנשים שנוטלים אותה, עם זאת, אנשים הסובלים ממחלת כליות או כבד לא צריכים לצרוך הצריכה גבוהה של חומצות אמינו ללא התייעצות עם איש מקצוע רפואי. גירוי קולטני הגלוטמט עשוי להיות גורם אפשרי למחלות נוירולוגיות מסוימות (לדוגמא מחלת לו גריג ואפילפסיה), אנשים עם מחלה נוירולוגית צריכים להתייעץ ברופא לפני להשימוש בגלוטמט.

תגובה 1: