יום שבת, 12 באוקטובר 2013

בטא-הידרוקסי בטא-מתילבוטראט (HMB)

בטא-הידרוקסי בטא-מתילבוטראט (HMB)

בטא-הידרוקסי בטא-מתילבוטראט (Beta-Hydroxy Beta-Methylbutyrate) או בקיצור: HMB הינו מטבולית של חומצת האמינו לאוצין השר משתייכך לקבוצת שלושת חומצות האמינו – BCAA.  ה- HMB נוצר בגופנו כאמור מחומצת האמינו לאוצין אך יש לציין כי הוא קיים גם בכמויות קטנות במזונות העשירים בחלבונים, כגון: דגים ומוצרי חלב.  הייצור העצמי בגופנו של HMB הינו בממוצע של כ- 0.25 – 1 גר' ליום.

מדוע משתמשים ב- HMB?

אם כן מדוע משתמשים בתוסף המזון HGB? אובכן ישנן טענות לגבי כך שמטבולית זה מגביר את ייצור החלבונים בתאי שרירים וכך ישנה עלייה במסת השרירים, בדומה לסטרואידים האנאבוליים. ה- HMB מפחית את התהליכים הקטבוליים (פירוק השרירים) בתגובה לאימונים עצימים, כמו אימוני משקולות וכו'. ה- HMB מזרז "שריפת" שומן, עקב הגברת השימוש בשומנים על חשבון פחמימות.
המטבולית HMB נחשב לצורה הפעילה של חומצת האמינו לאוצין, חומצה אמינית זו יש תפקיד בוויסות מטבוליזם של חלבונים.  היות ומנגנון הפעילות המדוייק אינו ידוע, ישנה השערה שה- HMB גורם לשיפור יכולת התיקון של קרום התא ומשפר את יכולת העמידות של תאי השרירים במצבי סטרס (דחק), כמו: אימון גופני עצים (הרמת משקולות וכו').
קומץ מחקרים מצא כי שימוש במטבולית HMB השפיע על מדדים ביוכימיים המעידים על שיפור התאוששות השרירים לאחר מאמצים, כגון: CPK (קריאטין פוספו קינאז) וההורמון קורטיזול (הורמון קטבולי \ הורמון סטרס). כמו וכן נמצאה השפעה חיובית על צריכת חמצן מרבית, תפקודי ריאה וכאבי שרירים מאוחרים שחשים שעות רבות לאחר האימונים.

כיצד נוצר ה- HMB בגופנו?

כעת אסביר באופן כללי כיצד נוצר ה- HMB. ה- HMB הינו תוצר מטבולי של חומצת האמינו לאוצין. כאשר אנו אוכלים חלבון מלא החלבון מתפרק לחומצות אמינו, כאשר אחת מהן היא: לאוצין. הלאוצין נספגת במערכת העיכול – במעי הדק, ומגיעה בדרך מחזור הדם אל אחת מרקמות היעד שלה = רקמות שרירים. בתאי השרירים הלאוצין הופכת לרכיב אחר הנקרא: Alpha-Ketoisocaproate או בקיצור: KIC. האלפא-קטואיזוקפרואט ממשיך ובתהליך מטבולי הופך לשתי מולקולות עיקריות: 1. isovaleryl-CoA – שנוצר בעיקר בתוך המיטוכונדריה של התא ומהווה את רוב החומר שנוצר מלאוצין. 2. HMB- שנוצר בעיקר בציטוזול של התא ומהווה כחמישה אחוזים מהחומר שנוצר מלאוצין. כלומר, רק צריכה גדולה מאוד של לאוצין תגרום ליצירה מספקת של HMB בכמות אפקטיבי.

HMB וקריאטין – השילב המנצח!

חקרים בדקו את השילוב של HMB יחד עם קריאטין מונוהידראט, כך גילו שקיימת יעילות גבוהה יותר בפיתוח כוח, מסת שרירים והתאוששות, כאשר משלבים שני תוספי מזון אלה יחד.  כנראה שהאפקט האנאבולי (בונה שרירים) של קריאטין משתלב באופן יעיל יחד עם ההשפעה האנטי-קטבולית (מונע פירוק שרירים) של HMB.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה