יום שבת, 12 באוקטובר 2013

היסטידין Histidine

היסטידין Histidine

היסטידין הינה חומצת אמינו הממריצה את הפרשה קיבה, מכווצת כלי דם, ווסת לחץ דם.

היסטידין הינה חומצת אמינו חהיונית למחצה משום שמבוגרים בדרך כלל מסוגלים לייצרה כמות מספקת אך ילדים ותיניקות לא. היסטידין היא מקדמת להיסטמין (פעילות היסטמין גורמת להרחבת כלי דם ולכיווץ שריר חלק), נוצר ע"י תאי מערכת החיסון בתגובה אלרגית.
היסטידין עוברת מטבוליזם ביוכימי להיסטמין הנוירוטרנסמיטר והקבוצה של גנים שמייצרים את האנזימים אחראים לסינתזת היסטידין נשלטים ע"י אופרון היסטידין.
היסטידין הינה נגזרת חשובה להיסטמין אשר ממלא תפקידים רבים, לרבות מוליך עצבי, ממריץ הפרשת קיבה, מכווץ כלי דם (vasodilator) ווסת לחץ דם.
על פי מחקר מוגבל, אנשים הסובלים מדלקת מפרקים שגרונית ישנה רמה נמוכה של היסטידין. נטילת תוספי היסטידין עשויה לשפר את התסמינים בדלקת מפרקים אצל חולים מסוימים.
לא דווחו תופעות לוואי עם השמימות בהיסטידין. אך אנשים הלוקים במחלת כליות או כבד לא צריכים לצרוך כמויות גדולות של חומצות אמינו ללא התייעצות עם איש מקצוע רפואי. מנות גדולות של היסטידין יכולות לגרום לשפיכה מוקדמת, להפחית את רמות אבץ ואולי גם לעורר תגובה אלרגית ואסתמה (עקב עלייה ביסטמין).
מקורות להיסטידין במזון: מוצרי חלב, בשר ועופות, ודגים הם מקורות טובים של היסטידין. כמו כן, אגוזים, מאכלי ים, זרעים, סויה, מי גבינה, דגנים המלאים.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה