יום שבת, 12 באוקטובר 2013

גלוטמין - Glutamine

גלוטמין - Glutamine

הגלוטמין משמשת כמקור דלק לתאים המצפים את המעיים, גם בשימוש ע"י תאי הדם הלבנים ולתפקוד מערכת החיסון.

גלוטמין:  גלוטמין הינה חומצה אמינו השכיחה ביותר בגופנו, המהווה כ- 60% מחומצות האמינו בשרירי השלד ומעל ל- 20% מכלל ריכוז חומצות האמינו בגופנו.
גלוטמין היא חומצת אמינו הנפוצה ביותר בגופנו (אבן בניין חלבונים) ומעורבת בתהליכי חילוף חומרים יותר מכל חומצות האמינית האחרות. גלוטמין יכולה להיות מומרת לגלוקוזה כאשר נדרש יותר גלוקוז ע"י גופנו כמקור לאנרגיה זמינה. הגלוטמין משמשת כמקור דלק לתאים המצפים את המעיים. היא משמשת גם את תאי דם לבנים, וחשובה לתפקוד התקין של מערכת החיסונית. במחקר שנערך על בעלי חיים, נמצא כי לגלוטמין ישנה השפעות אנטי דלקתיות. גלוטמין בשילוב עם N-אצטיל ציסטאין מקדמים את הסינתז הגלוטתיון (נוגד חמצון טבעי המיוצר בגופנו).
גלוטמין היא אחד מהעשרים חומצות אמינו שלרוב מצויות בחלבונים שמקורם בחי. גלוטמין ממלאת תפקידים חשובים בחילוף החומרים של תאיים בעלי חיים והיא חומצת אמינו רק עם היכולת לעבור את המחסום שבין הדם לרקמת המוח (BBB) בקלות. השילוב של גלוטמין וחומצה גלוטמית אחראיות על רוב החנקן ממקור חומצות אמינו המצוי במוח שלנו, והם בעלי חשיבות מרכזית בוויסות של רמות אמוניה בגופנו. למרות שהגלוטמין נוצרת בקלות ובאופן טבעי בגוף, גלוטמין הינה אחת מחומצות האמינו הנמכרות יותר כתוספי תזונה לספורטאים.
גלוטמין חיונית לסינתזת ה- DNA, יצירת אנרגיה בתאים, גדילה ותיקון רקמות. היא משמשת ע"י תאי דם לבנים לתמיכה במערכת החיסונית.
מצבי חסר בגלוטמין נמצאו: במהלך צום, מצבי רעב, שחמת הכבד ומחלות קשות באופן כללי, וירידה במשקל הקשורים למחלות כמו: איידס וסרטן.
אין תופעות לוואי משמעותיות שדווחו במחקרים עם השימוש בגלוטמין.
גלוטמין ומקורות במזון: גלוטמין נמצא במזונות רבים העשירים בחלבון, כגון: דגים, בשר, קטניות, ומוצרי חלב.
לגלוטמין פעילות אנטיקטבולית (נוגדת פירוק שרירים) כך מסייעת למניעת התגובה הקטבולית אשר נוצרת כתוצאה מאימון אינטנסיבי ומצבי סטרס שונים, כגון: לאחר ניתוחים וטראומות שונות.

לסיכום יתרונות השימוש באבקת הגלוטמין:
1. גלוטמין מסייעת למניעת הידלדלות ופירוק מסת השרירים, כלומר פעילות אנטי-קטבולית.
2. שמירה על מצב אנבולי ומניעת תגובה קטבולית כתוצאה מאימון יתר במהלך תקופת אימונים אינטנסיביים.
3. שמירה על המערכת החיסונית ובריאות כללית לאלו העוסקים בכל סוגי הספורט השונים.
4. עלייה בהפרשת הורמון הגדילה  עקב מנגנון גירוי ההורמון מבלוטת ההיפופיזה.
5. חיונית לתפקוד תקין של מערכת העצבים, מערכת החיסון ומערכת העיכול (ריפוי הריריות).
6. גלוטמין עוברת את מהעבר של מחסום-דם-מוח (BBB) ובתוך המוח הגלוטמין מומרת לחומצה גלוטמית, שהמוח זקוק לה לתפקוד תקין. משמשת כמקור אנרגיה למוח, לכן מכונה בשם: "הדלק של המוח". גלוטמין כבעלת תפקיד חיוני בערנות המנטלית, בריכוז ובתפקודים קוגניטיביים.
7. גלוטמין מסייעת בייצוב רמות הסוכר בדם ובעלת יכולת להפחית את הכמיהה למתוקים ולאלכוהול.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה