יום שבת, 12 באוקטובר 2013

סרין

סרין Serine

חומצת האמינו סרין נחוצה לחילוף החומרים של שומנים וחומצות שומן, שרירים, ותקינות מערכת החיסונית. הסרין מסייעת בייצורת נוגדנים, ומהווה מרכיב של חלבונים במוח ובעצב. חשובה בייצורת קרום (ממברנה) תא, וסינתזת רקמות השרירים. מניעת סרטן.
סרין חיונית בתפקיד מרכזי במגוון רחב של מסלולי ביוסינתזה (biosynthetic) לרבות אלה של הפרימידינים (pyrimidines), פורינים (purines), קריאטין, ופורפירינים (porphyrins). סרין נמצאת באתר הפעיל של אנזימים המכונים "פרוטאזות סרין" לרבות טריפסין וכימוטריפסין (chymotrypsin). אנזימים אלה משמשים כזרזים להידרוליזה בקשרים פפטידיים בפוליפפטידים וחלבונים, תפקיד חשוב בתהליך העיכול (פירוק חלבונים).
סרין נדרשת לחילוף החומרים ולמטרות שונות, כגון: צמיחת רקמת השומן והמערכת החיסונית, כפי שהיא מסייעת בייצורת נוגדנים. נגזרים מסוימים (למשל ethanolamine) הם מרכיבים חשובים של פוספוליפידים הנמצאים בממברנות ביולוגיות.
סרין מרכיבה של חלבונים במוח ומעטפת העצב (המיילין) חשובה בהיווצרות קרום התא, עקב מעורבותה בחילוף החומרים של פורינים ופרימידינים, וסינתזת שרירים. כמו כן היא משמשת בתעשיית קוסמטיקה כקרם לחות עור.
למרות שרעילויות לא ניצפו, נימצא שרמות גבוהות מאוד של סרין עלולות לגרום לדיכוי המערכת החיסונית וסימפטומים פסיכולוגיים, כמו: באלרגיות מוחיות.
מקורות לסרין בדיאטה: הסרין נמצאת במוצרי חלב ובשר, גלוטן החיטה, בוטנים, כמו גם מוצרי סויה. שעועית, שמרי הבירה, סובין אורז חום, מוצרי חלב, ביצים, דגים, קטניות, בשר, אגוזים, מאכלי ים, זרעים, סויה, מי גבינה, דגנים המלאים. סרין יכולה להיווצר בגופנו מגליצין.

לסיכום: סרין נדרשת לחילוף החומרים ומטרות שונות כגון: צמיחת רקמת שומן ומערכת החיסונית כפי שהיא מסייעת בייצורת נוגדנים.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה