יום שבת, 12 באוקטובר 2013

אורניטין

אורניטין Ornithine

אורניטין הינה חומצת אמינו בלתי חיונית, כלומר שגופנו מסוגל ליצרה בעצמו מחומצה אחרת. ארגינין, עוברת מטבוליזם במהלך ייצור האוריאה ונדרשת בגופנו כמקדמת לוחמצות אמינו אחרות, כגון: לציטרולין (Citrulline), חומצה גלוטמית ופרולין.
אורניטין בעלת תפקיד חשוב במחזור האוריאה ומקדמת לחומצת האימנוציטרולין, חומצה גלוטמית, ופרולין. תפקיד חשוב נוסף של האורניטין הוא להיות כגורם לסינתזת הארגינין, אם כי זה בשל השתתפותה במחזור האוריאה (אחראית לייצור האוריאה). אורניטין לא משולבת ישירות בתוך החלבונים ואנזימים ואין קודון בקוד הגנטי.
מחקר בבעלי החיים הראה כי השימוש בשני חומצות האמינו: אורניטין וארגינין, עשויים לשפר את המצב האנבולי בגוף, כלומר בניית שרירים ע"י הגברת רמות הורמוני הגדילה והשפעתם האנבולית, כגון: אינסולין והורמון גדילה. עם זאת, מחקר בבני אדם אינו תומך בטענות אלה ברמות צריכה נמוכות. מחקר אחר שנעשה הדגים עלייה ברמות הורמון הגדילה אשר מוגברות עם שימוש באורניטין אך ברמות גבוהות מאוד, בממוצע של כשלושה עשר גרם ליום. יש לציין כי במינונים אלה דיווח על תופעות לוואי רבות במערכת העיכול (כאבי בטן, שילשול וכו'). מחקר אחר דיווח על עלייה במסת הגוף הרזה (מסת השרירים) והכוח, לאחר חמישה שבועות של אימוני כוח אינטנסיביים בספורטאים שנטלו 1 גרם ליום מארגינין ואורניתין, בהשוואה לקבוצת הפלצבו.
במחקרים קליניים בבני אדם שאושפזו לניתוחים, זיהומים כלליים, מחלות סרטן, טראומות שונות וכוויות, תוספת המכילה אורניטין אלפא קטוגלוטראט (ornithine alpha-ketoglutarate או בקיצור: OKG) דווחו מספר השפעות מועילות. ניסוי כפול סמיות העריך את ההשפעות של תוספי אורניטין אלפא קטוגלוטראט אצל אנשים קשישים שהחלימו ממחלות אקוטיות. אלה שנטלו כ- 10 גרם של אורניטין אלפא קטוגלוטראט ליום במשך חודשים נצפא שיפור בתיאבון, עלייה במשקל, ואיכות החיים גבוהה יותר בהשוואה לאלו שנטלו פלצבו. בנוסף נמצא גם תקופות תאוששות קצרה יותר ונדרש פחות ביקורי בית של רופאים ואחיות וצוריכת פחות תרופות.
אורניטין אספרטאט (aspartate ornithine) הוכח כמועיל באנשים עם הפרעות בתפקוד המוח (אנצפלופתיה כבדיה) בקב שחמת הכבד. במחקר הכפול סמיות, באנשים הסובלים משחמת הכבד ואנצפלופתיה כבדית קיבלו כ- 18 גרם ליום של אורניטין אספרטאט (L-ornithine-L-aspartate) או פלצבו למשך שבועיים. אלו שנטלו אורניטין ניצפה שיפור משמעותי בתפקודי הכבד ובדיקות דם בהשוואה לאלו שנטלו פלצבו.
מחקרים ראשוניים על אנשים הסובלים מכוויות קשות הראו כי תוספת של כ- 10-30 גרם אורניטין אלפא אלפא-קטוגלוטראט ליום נמצא שיתפר בריפוי והחלמת העור באופן משמעותי וירידה במשך השהייה והאישפוז בבית החולים.
אורניטין מיוצרת ע"י הגוף, ולכן מחסור בחומצת אמינו זאת אינו סביר, אם כי יכול להתרחש דלדול במהלך גחל הצמיחה או במהלך הריון, ואחרי טראומות קשות ותת תזונה.
לא דווחו תופעות לוואי בעת השימוש באורניטין, פרט להפרעות במערכת העיכול עם צריכה של מעל ל- 10 גרם ליום. יש לציין כי נוכחותה של הארגנין חיונית לשם ייצרתאורניטין בגופנו, לכן רמות גבוהות יותר של חומצת אמינו ארגינין מגבירה את ייצור האורניטין.
מקורות לאורניטין בדיאטה: אורניטין נמצאת בעיקר בבשרים, דגים, מוצרי חלב וביצים. תזונה מערבית טיפוסית מספקת כ- 5 גרם ליום. הגוף מייצר מארגינין אורניטין.

לסיכום: האורניטין גורמת לשחרור הורמון גדילה, אשר בתורו מסייע למטבוליזם של שומן ופיתוח השרירים. האורניטין נדרשת למערכת חיסונית לתפקד כראוי ולכבד ומסייעת בסילוק רעלי אמוניה ורדנרצייה של תאי הכבד. כמו כן, מסייעת בריפוי ותיקון העור והרקמות.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה